A manufacturer can sell product 1 at a profit of $2/unit and product 2 at a prof
ID: 1356609 • Letter: A
Question
A manufacturer can sell product 1 at a profit of $2/unit and product 2 at a profit of $5/unit. Three units of raw material are needed to manufacture 1 unit of product 1 and 6 units of raw material are needed to manufacture 1 unit of product 2. A total of 120 units of raw material are available. If any of product 1 is produced, a setup cost (i.e. a fixed charge) of $10 is incurred and if any of product 2 is produced, a setup cost of $20 is incurred. Formulation guidance: Note in particular the word "any" in the previous statement. If no product is produced, then the setup cost is zero. If 1,2,... whatever units of product are produced, then the setup cost applies and doesn't change however many units are produced. Formulate an integer program to maximize profit.Explanation / Answer
here,
no of proton =no of electron =29
charge of one proton is 1.6*10^-19 C
total charge of protons q1=29*1.6*10^-19 C
and
total charge of elctron is q2=29*1.6*1-^-19 C
distance between proton and ectron r=1000m
electric froce F=k7q1*q2/r^2
F=9*10^9*(29*1.6*10^-19)*(29*1.6*10^-19)/(1000)^2
F=1.9*10^-31 N
correct option is a
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.