A puck of mass m = 1.13 kg slides in a circle of radius r = 10.5 cm on a frictio
ID: 1356583 • Letter: A
Question
A puck of mass m = 1.13 kg slides in a circle of radius r = 10.5 cm on a frictionless table while attached to a hanging cylinder of mass M = 2.04 kg by means of a cord that extends through a hole in the table (as shown in the figure). What is the required force of tension on M to keep it from falling? Submit Answer Tries 0/5 How do the tensions acting on M and m compare? Incorrect The tension on M is greater than the tension on m. Incorrect The tension on M is less than the tension on m. Correct: They are equal. You are correct. Your receipt no. is 156-1963 What is speed of the puck that keeps the cylinder at rest? Submit Answer Tries 0/5Explanation / Answer
Required tension, T = M*g
= 2.04*9.8
= 20 N <<<<<<--------Answer
Let v is the required speed.
now Apply, T = m*a
T = m*v^2/r
==> v = sqrt(T*r/m)
= sqrt(20*0.105/1.13)
= 1.36 m/s <<<<<<--------Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.