A puck of mass m = 1.15 kg slides in a circle of radius r = 17.3 cm on a frictio
ID: 1336704 • Letter: A
Question
A puck of mass m = 1.15 kg slides in a circle of radius r = 17.3 cm on a frictionless table while attached to a hanging cylinder of mass M = 2.02 kg by means of a cord that extends through a hole in the table [as shown in the figure). What is the required force of tension on M to keep it from falling? How do the tensions acting on M and m compare? Correct: They are equal. Incorrect The tension on M is less than the tension on m. Incorrect The tension on M is greater than the tension on m. You are correct. What is speed of the puck that keeps the cylinder at rest?Explanation / Answer
a)
T = M*g
= 2.02*9.8
=19.8 N
b)
you did it alraedt
c)
Since tension on M and m are equal.
Tension on m = 19.8 N
This tension provides centrepeatl force to m
T =m*v^2/r
19.8 N = 1.15 Kg* v^2 / (0.173 m)
v= 1.73 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.