Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The shot put is a track-and-field event in which athletes throw a heavy ball-the

ID: 1355452 • Letter: T

Question

The shot put is a track-and-field event in which athletes throw a heavy ball-the shot- as far as possible. The best athletes can throw the shot as far as 23m. Athletes who use the "glide" technique push the shot outward in a reasonably straight line, accelerating it over a distance of about 2.0m. What acceleration do they provide to the shot as they push on it? Assume that the shot is launched at an angle of 37 degrees.

You can assume that the shot lands at the same height from which it is thrown.

Explanation / Answer

Here ,

let the speed of launch is u

range , R = u^2 * sin(theta * 2)/g

23 = u^2 * sin(2 * 37)/9.8

for u

u = 15.31 m/s

Now , let the acceleration is a

v^2 - u^2 = 2 * a * d

15.31^2 = 2 * 2 * a

a = 58.6 m/s^2

the acceleration of the ball is 58.6 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote