A woman rides on a Ferris wheel of radius 16m that maintains the same speed thro
ID: 1355180 • Letter: A
Question
A woman rides on a Ferris wheel of radius 16m that maintains the same speed throughout its motion. To better understand physics, she takes along a digital bathroom scale (with memory) and sits on it. When she gets off the ride, she uploads the scale readings to a computer and creates a graph of scale reading versus time. (Figure 1) Note that the graph has a minimum value of 510N and a maximum value of 666N. The acceleration due to gravity, g=9.80m/s2.
What is the woman's mass?
Express your answer in kilograms. Show all work.
Explanation / Answer
Refer above figure,
In figure Fn= normal force, Fc= centripetal force , mg= weight
Scale reads the normal force(Fn) of the woman’s feet
Applying Newton’s second law to point a
-Fn-mg= -Fc
Fn+mg= Fc
Fn= Fc-mg
Fn= mv^2/r –mg ---------------(1)
Applying Newton’s second law to point b
Fn-mg= Fc
Fn= Fc+mg
Fn= mv^2/r +mg ---------------(2)
eqn (1) and (2) indicate Fn is greatest at point b and least at point a
From data maximum value for Fn = 666N and minimum Fn = 510N
Hence
Fn= mv^2/r +mg
Fn= m[v^2/r +g]
666= m[v^2/16+9.8]
v^2=16(666/m -9.8) ------------(3)
and
Fn= mv^2/r - mg
510= m[v^2/r –9.8]--------------(4)
Plug (3) in (4)
510= m[v^2/16 –9.8]
510=m[16(666/m -9.8)/16-9.8] => m= 8kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.