A crate of mass M = 8 kg is sitting on the floor of a large truck. The coefficie
ID: 1354188 • Letter: A
Question
A crate of mass M = 8 kg is sitting on the floor of a large truck. The coefficient of static friction between the crate and the floor is 0.611. The truck is accelerating to the right with an acceleration a = 3.9 m/s2.
22) What is the frictional force exerted by the floor on the crate?
a. 31.2 N b. 15.6 N c. 7.8 N d. 19.1 N e. 48 N
23) What is the maximum acceleration of the truck such that the crate does not slide on the floor of the truck?
a. 2.38 m/s2 b. 1.95 m/s2 c. 5.99 m/s2 d. 9.81 m/s2 e. 0.975 m/s2
Explanation / Answer
22) Apply F=ma to the crate along right direction
F=8*3.9 {I assume the crate moves along with the truck. So crater's acceleration must be same as the truck}
Frictional force=31.2 N ; a)
23) maximum frictional force(Fmax)= u*R; u-static friction coefficient. R- reaction force on the crater.
Fmax= 0.611*8*g
Apply F=ma for crater when the frictional force is maximum
0.611*8*g=8*a;
maxmum acceleration= 5.99ms-2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.