A crate of mass 37 kg is pushed up a ramp by a person as shown in the figure bel
ID: 1281080 • Letter: A
Question
A crate of mass 37 kg is pushed up a ramp by a person as shown in the figure below. The person pushes the crate a distance of 23 m as measured along the ramp. Assume the crate moves at constant velocity. Assume the coefficient of kinetic friction between the crate and the ramp is K = 0.37. What is the work done by the person as he pushes the crate up the ramp?
Can you please explain how to do this probleem and what formulas I need to use. Thank you
A crate of mass 37 kg is pushed up a ramp by a person as shown in the figure below. The person pushes the crate a distance of 23 m as measured along the ramp. Assume the crate moves at constant velocity. Assume the coefficient of kinetic friction between the crate and the ramp is ¼K = 0.37. What is the work done by the person as he pushes the crate up the ramp? Can you please explain how to do this probleem and what formulas I need to use. Thank youExplanation / Answer
Assuming no acceleration along the ramp...
Sum of the forces along the crate = 0 = F - m*g*sin(30) - friction
Sum of the forces perpendicular to the ramp = 0 = N - m*g*cos(30)
N = m*g*cos(30)
Remember, friction = u*N = u*m*g*cos(30)
0 = F - m*g*sin(30) - friction = F - m*g*sin(30) - u*m*g*cos(30)
F = m*g*sin(30) + u*m*g*cos(30)
F = 37*9.8*1/2 + 0.37*37*9.8*0.866 = 297.48 N
Work = F*d = 297.48 * 23 = 6842.04 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.