A person and a sled of combined 150 kg ride down a frictionless sled track start
ID: 1353254 • Letter: A
Question
A person and a sled of combined 150 kg ride down a frictionless sled track starting 30 m above the ground. a) At the bottom of the track, what is the speed of the person? The sled hits a long patch of dirt with coefficient of kinetic fiction mu k = 0.4. b) How far does the sled progress into the dirt before stopping? c) How much work is done by friction as the sled comes to a stop? d) The sled and rider lost kinetic energy as they ground to a stop, where did that energy go? The sled track contain a circular loop. What is the maximum radius the loop can have such that the sled and person do not fall off during the ride?Explanation / Answer
a) Apply energy conservation
final kinetic energy = initial potential energy
(1/2)*m*v^2 = m*g*h
v = sqrt(2*g*h)
= sqrt(2*9.8*30)
= 24.25 m/s
b) acceleration of sled, a = -g*mue_k
= -9.8*0.4
= -3.92 m/s^2
distance travelled before stop, d = (vf^2 - vi^2)/(2*a)
= (0^2 - 24.25^2)/(2*(-3.92))
= 75 m
c) Workdone by friction = change in kinetic energy of sled
= 0.5*m*(vf^2 - vi^2)
= 0.5*150*(0^2 - 24.25^2)
= -44105 J
d) the loss of mechaical energy converted into thermal energy.
extra :
to complete a circle,
v_bottom = sqrt(5*g*R)
so, R = V_bottom^2/(5*g)
= 24.25^2/(5*9.8)
= 12 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.