A perfectly competitive painted necktie industry has a large number of potential
ID: 1180886 • Letter: A
Question
A perfectly competitive painted necktie industry has a large number of potential entrants. Each firm has an identical cost structure such that long-run average cost is minimized at an output of 20 units (qi=20). The minimum average cost is $10 per unit. Total market demand is given by Q=1,500-50P.
A) What is the industry's long-run supply schedule
B) What is the long-run equilibrium price (P*)? The total industry output (Q*)? The output of each firm (q*i)? The number of firms? The profits of each firm?
C) The short-run total cost curve associated with each firm's long-run equilibrium output is given by: STC=0.5q^2-10q+200 where SMC=q-10 calculate the firm's short-run average and marginal cost curves. At what necktie output level does short-run average cost reach a minimum?
D) Calculate the short-run supply curve for each firm and the industry supply curve.
E) Suppose now painted neckties become more fashionable and the market deman function shifts to Q=2,000-50P. Using this demand curve, answer part B for the very short run when firms cannot change their output.
F) In the short-run use the industry short-run supply curve to recaclulate the answers to part B.
G) What is the new long-run equilibrium for this industry?
...not even really sure where to begin :/ please be very clear with your answers. Thanks!
Explanation / Answer
A) long-run average cost is minimized
qi = 20
B) P*=$10, qi*=20, Q=1500-50*10=1000, no. of firms=1000/20=50, Profit=10*20-10*20=0
C) short-run average cost curve = 0.5q-10+200/q
marginal cost curves = q-10
d(SRAC)/dq = 0.5 - 200/q^2 =0
q = 20
D) qi=20, MC=q-10(supply curve is the marginal cost curve)
E) P*=$10, qi*=20, Q=20000-50*10=1500, no. of firms=1500/20=75, Profit=10*20-10*20=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.