A mass of 11.0 kg , fastened to the end of an aluminum wire with an unstretched
ID: 1351563 • Letter: A
Question
A mass of 11.0 kg , fastened to the end of an aluminum wire with an unstretched length of 0.47 m , is whirled in a vertical circle with a constant angular speed of 118 rev/min . The cross-sectional area of the wire is 2.0×102 cm2 .
Part A:
Calculate the elongation of the wire when the mass is at the lowest point of the path.
Express your answer using two significant figures.
Part B:
Calculate the elongation of the wire when the mass is at the highest point of its path.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
Calculate the elongation of the wire when the mass is at the highest point of its path.
Express your answer using two significant figures.
angular velocity = 118 rev/s = 118 * 2 rad/s
= 741.4 rad/s
Centrifugal force Fc = m * r * 2
= 11 * 0.47 * 741.42
= 2841936.00N
Net force F = Fc + m * g
= 2841936.00+ 11 * 9.8
= 2842043.8 N
Young's modulus is defined as
Y = F * L / A * L
Where L is elongation produced and L = r = length of wire
L = F * L / A * Y
=> L = 2842043.8* 0.47/ 2.0 * 10-6 * 2.0 * 1011
= 3.3 * 10-3 m
= 3.3 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.