A mass of .43 kg is initially at rest on a horizontal surface. a force, given by
ID: 2213885 • Letter: A
Question
Amass of .43 kg is initially at rest on a horizontal surface. a force, given by F= Fxi, acts on the mass. The horizontal component Fx is plotted below as a function of position along the x axes. The coefficient of kinetic friction is .049. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2. Calculate the kinetic energy K of the mass as it reaches 9 m. Answer in units of J.
Amass of .43 kg is initially at rest on a horizontal surface. a force, given by F= Fxi, acts on the mass. The horizontal component Fx is plotted below as a function of position along the x axes. The coefficient of kinetic friction is .049. The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2. Calculate the kinetic energy K of the mass as it reaches 9 m. Answer in units of J.Explanation / Answer
all energies calculated upto 9 m normal force,N = 0.43*9.8 = 4.214 N friction force = 4.214*0.049 = 0.206 N work done by friction force = -0.206*9 = -1.854 J work done by applied force,F = area under graph above x axis - area under graph below x axis = 3+1+5+2+4+-1 = 14 J by conservation of energy 14 - 1.854 = final kinetic energy = 12.146 J Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.