4. An object is 20.0 cm to the left of the convex lens which is 50.0 cm from a c
ID: 1351218 • Letter: 4
Question
4. An object is 20.0 cm to the left of the convex lens which is 50.0 cm from a concave lens as shown below. The focal lengths of the convex and concave lenses are 10.0 cm and -12.5 cm. respectively. (a) Use the thin lens equation to determine the location of the image made by the convex lens. (hi Treat the image made by the convex lens as the object of the concave lens and determine the location of the final image. (c) Characterize the final image completely. (Reduced or enlarged, real or virtual, Inverted or upright).Explanation / Answer
A) 1/f = 1/u + 1/v
1/10 = 1/20 + 1/v
1/v = (1/10)-(1/20) =
v = 20 cm
-----------------------------
B) for concave object distance is u = 50-20 = 30 cm
-1/f = 1/u + 1/v
-1/12.5 = 1/30 + 1/v
1/v = 8.82 cm
C) in between convex and concave
virtual and Upright
Reduced
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.