A proton moves with a speed of 1.0×107m/s in the directions shown in the figure.
ID: 1350715 • Letter: A
Question
A proton moves with a speed of 1.0×107m/s in the directions shown in the figure. A 0.50 T magnetic field points in the positive x-direction.(Figure 1)
Part A
What is the magnitude of the magnetic force F on the proton in figure (a)?
Express your answer using two significant figures.
Part B
What is the direction of the magnetic force F on the proton in figure (a)?
A) +x direction
B) +y direction
C) +yz direction
D) - xy direction
E) magnetic force is 0
Part C
What is the magnitude of the magnetic force F on the proton in figure (b)?
Express your answer using two significant figures.
Part D
What is the direction of the magnetic force F on the proton in figure (b)?
A) +x direction
B) +y direction
C) +yz direction
D) -xy direction
E) magnetic force is 0
Explanation / Answer
a) foece=qvB sintheta
f=1.6*10^-19*10^7*0.5*sin45
f=0.566*10^-12 N
b) along y direction( perpendicular to the plane)
c) theta =180
force=0
d) magnetic force =0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.