A 14 gram clay mass moving at 50 m/s collides into, and then sticks to, an 86 gr
ID: 1349434 • Letter: A
Question
A 14 gram clay mass moving at 50 m/s collides into, and then sticks to, an 86 gram clay mass at rest. There are no external forces acting on these masses during the collision.
A quantity is said to be conserved during a collision if that quantity after the collision is equal to its value before the collision.
a.What is the speed in m/s of the resulting mass post collision?
b. What is the ratio of the post-collision kinetic energy of the system to the pre-collision kinetic energy of the system (K_post/K_pre) ?
Explanation / Answer
here,
mass of clay A , ma = 0.014 g
mass of clay B , mb = 0.086 kg
ua = 50 m/s
a.
let the speed of the resulting mass be v
using conservation of momentum
ma * ua = ( ma + mb) * v
0.014 * 50 = ( 0.014 + 0.086) * v
v = 7 m/s
the speed of resulting mass is 7 m/s
b.
the ratio of post-collision kinetic energy of the system to the pre-collision kinetic energy of the system , Kpost / Kpre = ( 0.5 * ma*ua^2) /( 0.5 * ( ma + mb) * v^2)
Kpost / Kpre = 0.014 * 50^2 /( 0.1 * 7^2)
Kpost / Kpre = 7.14
the ratio of post-collision kinetic energy of the system to the pre-collision kinetic energy of the system is 7.14 :1
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.