PLEASE ANSWER ONE OR AS MANY QUESTIONS AS YOU CAN! THANK YOU! 1) A straight wire
ID: 1348593 • Letter: P
Question
PLEASE ANSWER ONE OR AS MANY QUESTIONS AS YOU CAN! THANK YOU!
1) A straight wire l = 14 m long, carrying a current of I = 6 A, is in a uniform magnetic field of B = 0.5 T. What is the force on the wire when it is at an angle = 30° with respect to the field?
2) A wire carries a current of I = 3 A in a direction that makes an angle of 90° with a magnetic field of magnitude B = 8 T. The magnitude of the force on L = 1 m of this wire is
3) A thin copper rod L = 1.1 m long oriented along the x-direction has a mass M = 0.77 kg and is in a magnetic field B =0.4 T oriented along the y-direction . What minimum current in the rod is needed in order for the magnetic force to cancel the weight of the rod?
4) An electron moving perpendicular to a magnetic field of B = 0.002 T moves in a circle of radius R = 0.45 cm. How fast is this electron moving? Answer in km/s.
5) A proton is moving at a speed of V = 4 x 106m/s at an angle of 80° to a uniform magnetic field of strength B = 0.0004 T. What is the distance moved by the proton along the spiral path as it completes one revolution? (This distance is called the "pitch" of the helix.)
6) A charge q = 3 × 10-6 C of mass m = 8 × 10-6 kg, and speed v = 8 × 106 m/s enters a uniform magnetic field. The mass experiences an acceleration a = 8 × 106 m/s2. What is the minimum magnetic field that would produce such an acceleration?
7) A circular loop of wire of radius r = 0.8 m is in a uniform magnetic field of B = 0.5 T. The current in the loop is I = 8 A. What is the magnetic torque when the plane of the loop is perpendicular to the magnetic field?
8) What is the magnetic moment of a rectangular loop of n = 140 turns that carries I = 1 A if its dimensions are L = 0.06 m × W = 0.09 m?
Explanation / Answer
1)
Fb = I*L*B*sinthea = 6*14*0.5*sin30 = 21 N
2)
Fb = I*L*B*sinthea = 3*1*8*sin90 = 24 N
3)
Fb = Fg
I*L*B*sintheta = m*g
I*1.1*0.4*sin90 = 0.77*9.8
I = 17.15 A
(4)
Fb = Fc
q*v*B = m*v^2/r
r = mv/qB
0.0045 = (9.11*10^-31*v)/(1.6*10^-19*0.002)
v = 1.58*10^6 m/s
(6)
Fb = m*a
q*v*B = m*a
3*10^-6*8*10^6*B = 8*10^-6*8*10^6
B = 2.67 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.