Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The ciruit is the figure (b) below shows the equivalent resistance for the oppos

ID: 1348476 • Letter: T

Question

The ciruit is the figure (b) below shows the equivalent resistance for the opposite figure(a). The power dissipated in the circuit is 93W. What is the power dissipated by resister R_1 if R_1 = 20 ohm, R_cq = 60 ohm, and V= 120V? The capacitance in figure omega are C_1 = 58.1 mu F, C_2 = 299 mu F. What is the equivalent capacitance shown in figure Using the figure above. 120V capacitance is applied C_1 = 37 muF and C_2 = 60_mu F in figure(A) what is the change in circuit C_2? Using the figures above in question 8. The energy stored in C_mu = 20 mu F in figure do is 57 J. What is the potential

Explanation / Answer

here,

power dissapated , P = 93 W

R1 =20 ohm

Req = 60 ohm

V = 120 V

current in the circuit , I = P/V

I = 93/120

I = 0.775 A

power dissapated through R1 , P1 = I^2 *R1

P1 = 0.775^2 * 20

P1 = 12.01 W

the power dissapated by the resistor R1 is 12.01 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote