A volleyball is traveling toward you. A) Which action will require a greater for
ID: 1348316 • Letter: A
Question
A volleyball is traveling toward you.
A) Which action will require a greater force on the volleyball, your catching the ball or your hitting the ball back? Why?
B) A 0.45 kg volleyball travels with a horizontal velocity of 3.0 m/s over the net. You jump up and hit the ball back with a horizontal velocity of 8.0 m/s . If the contact time is 0.050 s , what was the magnitude of the average force on the ball? Express your answer using two significant figures.
C) What was the direction of the average force on the ball? (Opposite or Same)
Explanation / Answer
A)
while catching the ball , the impulse is smaller as compared to the impulse generated when the ball is hit back.
hence the force is greater in case the ball is hit back
also , contact time is less in hitting the ball which makes the force large. in cathcing the ball , time of contact is large which reduces the force
B)
Vf = final velocity = 8 m/s
Vi = initial velocity = - 3 m/s
m = mass = 0.45 kg
t = time of contact = 0.05 sec
using impulse momentum equation
F = m (Vf - Vi) / t
F = 0.45 (8 - (-3)) / 0.05
F = 99 N
c)
Opposite direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.