A violin string 16.8 cm long and fixed at both ends oscillatesin its n = 4 mode.
ID: 1741171 • Letter: A
Question
A violin string 16.8 cm long and fixed at both ends oscillatesin its n = 4 mode. The speed of waves on the string is 210m/s, and the speed of sound in air is 348 m/s. What are(a) the frequency and (b) thewavelength of the emitted sound wave? I dont understand how to use the n=4 within theproblem any help is appreciated! thanks A violin string 16.8 cm long and fixed at both ends oscillatesin its n = 4 mode. The speed of waves on the string is 210m/s, and the speed of sound in air is 348 m/s. What are(a) the frequency and (b) thewavelength of the emitted sound wave? I dont understand how to use the n=4 within theproblem any help is appreciated! thanksExplanation / Answer
L = 6.8 cm, n = 4, u = 210 m/s, v = 348 m/s. for a string fixed at both ends, L = n/2, so =2L/n (a) the frequency f = u/ = nu/(2L) =6176 Hz (b) the wavelength of the emitted sound wave = v/f= 0.056 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.