The force exerted on a rectantangular loop placed in a uniform magnetic field ca
ID: 1348167 • Letter: T
Question
The force exerted on a rectantangular loop placed in a uniform magnetic field can be used to measure the strength of the field. The figure below shows an example of this; the field is uniform and the plane of the loop is perpendicular to the field.
a) What is the direction of the net magnetic force on the loop?
b) If a current of 5.00 A is ran through the loop, what will the force per tesla on the loop be?
c) If a 2.00 N force is measured when the 5.00 A current runs through the loop, what is the magnitude of the magnetic field?
Explanation / Answer
force on a loop inside a magnetic field B is
F= Bil Sin theta and this force is per unit length
b) given current i= 5 A F/Bl = i = 5 N/T
c) if i = 5 A and B= ?, F = 2 N
then b= F/i = 2/5 = 0.4 T
a) if the current in the coil is moving towards left then B will be into the plane
if the current in the coil is moving towards right then B will be out of the plane
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.