Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An explosion breaks an object into two pieces, one of which has 2.30 times the m

ID: 1347355 • Letter: A

Question

An explosion breaks an object into two pieces, one of which has 2.30 times the mass of the other. If 7700 J were released in the explosion, how much kinetic energy did each piece acquire(a) Calculate the velocity of the target ball after the collision.

heavier piece? ___J

lighter piece? ____J

A softball of mass 0.220 kg that is moving with a speed of 8.0 m/s (in the positive direction) collides head-on and elastically with another ball initially at rest. Afterward it is found that the incoming ball has bounced backward with a speed of 6.3 m/s.

(a) Calculate the velocity of the target ball after the collision
____m/s
(b) Calculate the mass of the target ball.
____ kg

A 707 kg car stopped at an intersection is rear-ended by a 1830 kg truck moving with a speed of 11.5 m/s. If the car was in neutral and its brakes were off, so that the collision is approximately elastic, find the final speed of both vehicles after the collision.
____ m/s (car)
____ m/s (truck)

Explanation / Answer

KE1 = P1^2/2m1


KE2 = p2^2/2m2

KE1 + KE2 = 7700


P1^2/2m1 + p2^2/2m2


P1 = P2 = P


m1 = 2.3 m2

P^2/2*2.3 m2 + P^2/m2 = 7700

(P^2/2m2) *(1/2.3 + 1) = 7700

P^2/2m2 = 5366.67 J

KE of second = P2^2/2m2 = 5366.67 J


KE of the first piece = KE1 = 7700-KE2 = 2333.33 J


++++++++++

m1 = 0.22 kg                m2 = ? kg

u1 = 8                   u2 = 0

after collision


v1 = -6.3              v2 = ?

from momewntum conservation

m1*u1 + m2*u2 = m1*v1 + m2*v2

0.22*8 + m2*0 = -0.22*6.3 + m2*v2 .............(1)

from energy conservation


0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2 = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2


0.22*8^2 = 0.22*6.3^2 + m2*v2^2............(2)


solving 1 & 2


m2 = 1.85 kg

v2 = 1.7 m/s


++++++++++


m1 = 707      u1 = 0

m2 = 1830      u2 = 11.5 m/s

after collision


v1 = ?          v2 = ?

from momewntum conservation

m1*u1 + m2*u2 = m1*v1 + m2*v2

1830*11.5 = 707*v1 + 1830*v2 .............(1)

from energy conservation


0.5*m1*u1^2 + 0.5*m2*u2^2 = 0.5*m1*v1^2 + 0.5*m2*v2^2


1830*11.5^2 = 707*v1^2 + 1830*v2^2............(2)


solving 1 & 2

v1 (car) = 16.5 m/s

v2 (truck) = 5.1 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote