How far does m travel downward between 0.510 s and 0.710 s after the motion begi
ID: 1347063 • Letter: H
Question
How far does m travel downward between 0.510 s and 0.710 s after the motion begins?M, a solid cylinder (M=1.99 kg, R=0.127 m) pivots on a thin, fixed, frictionless bearing. A string wrapped around the cylinder pulls downward with a force F which equals the weight of a 0.670 kg mass, i.e., F = 6.573 N. Calculate the angular acceleration of the cylinder.
If instead of the force F an actual mass m = 0.670 kg is hung from the string, find the angular acceleration of the cylinder.
The cylinder is changed to one with the same mass and radius, but a different moment of inertia. Starting from rest, the mass now moves a distance 0.378 m in a time of 0.510 s. Find Icm of the new cylinder.
Explanation / Answer
part a )
t = rF*sin theta
t = I*alpha
rF sin theta = I*alpha
sintheta = 1
alpha = r*F/I
I for solid cylinder = 1/2 Mr^2
alpha = 2F/Mr
alpha = 2 * 6.573 / 1.99 * 0.127
alpha = 52.02 rad/s^2
a = 52.02 * 0.127 = 6.61 m/s^2
s = 0 + 1/2 * 6.61 * (0.510)^2 = 0.8596 m
s = 0 + 1/2 * 6.61 * ( 0.710)^2 = 1.6661 m
ds = 0.8014 m
part b )
T = mg - ma
a = r * alpha
T = mg - m*alpha*r
t = I*alpha
R*T = 1/2*MR^2 *alpha
alpha = 2T/MR
alpha = 2mg / R(M+2m)
alpha = 31.05 rad/s^2
part c )
s = ut + 1/2 at^2
0.378 = 1/2 * a *(0.510)^2
a =2.91 m/s^2
alpha = a/r = 2.91/0.127 = 22.91 rad/s^2
t = r*F = 0.127 * 0.670 * 9.8 = 0.8339 N-m
I = t/alpha
I = 0.8339/22.91 = 0.0364 kg .m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.