Marilyn takes Spot for a walk once around the block Spot walks in front of Maril
ID: 1346801 • Letter: M
Question
Marilyn takes Spot for a walk once around the block Spot walks in front of Marilyn. The block is a perfect square having sides of 115 m. The leash is horizontal. They each walk at a constant speed of 2.2 m/s, and Spot maintains a constant tension of 80 N on the leash at all times. What is the total work done by (Marilyn and the leash) on Spot during this trip? What is the average power exerted by (Spot and the leash) on Marilyn during this trip? What is the total work done by all forces acting on Marilyn during this trip? Eddie Munster (m = 36 kg) climbs a belfry of height 23 m in 160 seconds. What is the average power needed for this climb? Grandpa can turn into a giant bat (m = 3.1 kg) but then he is blind as a bat, and he flies right into a wall. He contacts the wall with a speed of 7 m/s, and then falls straight down to the floor. If he was in contact with the wfl for 0.6 s, what was the magnitude of the average force exerted on Grandpa by the wall? Five Munster family members try to slide Grandpa lightning generating equipment into a back room. The object moves in the direction indicated, subject to the five force shown. As always for such drawings, the length of each arrow is proportional to the magnitude of the force. The grid is provided only for your convenience. Rank the work done by the force most positive with no spaces, usingExplanation / Answer
Length of the block=115 m
Velocity =2.2 m/s
Tension=80N
Work done=Force*distance=-80*115=-9200 N.s
Power=Force*velocity=80*2.2=176 w
Total work=2*9200=18400 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.