To take off from the ground, an airplane must reach a sufficiently high speed. T
ID: 1345516 • Letter: T
Question
To take off from the ground, an airplane must reach a sufficiently high speed. The velocity required for the takeoff, the takeoff velocity, depends on several factors, including the weight of the aircraft and the wind velocity. A plane accelerates from rest at a constant rate of 5.00 m/s2 along a runway that is 1800 m long. Assume that the plane reaches the required takeoff velocity at the end of the runway.
What is the time tTO needed to take off? Express your answer in seconds using three significant figures.
What is the distance dfirst traveled by the plane in the first second of its run? Express your answer numerically in meters.
What is the distance dlast traveled by the plane in the last second before taking off? Express your answer numerically in meters.
Explanation / Answer
S=0.5*a*t2
t= 26.832 sec
S1= 5/2= 2.5 meter
Sn-1= 0.5*5(26.832-25.832)=131.666 meter
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.