To take off from the ground, an airplane must reach a sufficiently high speed. T
ID: 1311849 • Letter: T
Question
To take off from the ground, an airplane must reach a sufficiently high speed. The velocity required for the takeoff, the takeoff velocity, depends on several factors, including the weight of the aircraft and the wind velocity.
part A plane accelerates from rest at a constant rate of 5.00m/s2 along a runway that is 1800m long. Assume that the plane reaches the required takeoff velocity at the end of the runway. What is the time tTO needed to take off?
part C What is the distance dfirst traveled by the plane in the first second of its run?
Part D What is the distance dlast traveled by the plane in the last second before taking off?
Explanation / Answer
1800 = 0.5*5*t^2, hence TO time is t=?(2*1800/5) =26.83s;
d1=0.5*5*1^2 = 2.5m;
d2=1800 -0.5*5*(t-1)^2 =1800 -2.5*25.83^2 =131.67m;
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.