Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

El 50% C40 Sat 2:30 PM a E Chrome File Edit View History Bookmarks People Window

ID: 1344599 • Letter: E

Question

El 50% C40 Sat 2:30 PM a E Chrome File Edit View History Bookmarks People Window Help C chegg Study I Guided Sol Assignment 3 Chapter 4 www.webassign.net/web/Student/Assignment-Responses/submit?dep-12494157 Apps Book h Hotmail co h moodle york: My hor h YouTub h Goog h Facebook h Online Banking Sig h Kijiji City of Toronto e h York University Other Bookmarks 4. C+ 0/5 points I Previous Answers HawkPSE1 4.P.035 My Notes Ask Your Teacher A stunt car driver drives off an h 6.2 m-high cliff into a lake with a horizontal speed of 17 m/s. The car needs to clear an 17.1 m-long ledge that is 5.0 m below the edge of the cliff, as shown in the figure below. The car just misses the ledge on the way down. With what speed does the car hit the water? 13.09 m/s 5 m Need Help? Read It Submit Assignment Save Assignment Progress Home My Assignments Extension Request WebAssign& 4.0 1997-2015 Advanced Instructional Systems, Inc. All rights reserved.

Explanation / Answer

t=(2h/g)= (2*5/9.8)= 1.01s
d=vt = 17*1.01= 17.17m
t=(2h/g)= (2*6.2/9.8)= 1.12s
vy=gt =9.8*1.12= 10.976m/s
vx=17m
v=(vx^2+vy^2)= (17^2+10.97^2)= 20.23[m/s]

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote