A closed circuit is formed by a fixed U-shaped conductor and a sliding bar, as s
ID: 1344209 • Letter: A
Question
A closed circuit is formed by a fixed U-shaped conductor and a sliding bar, as shown in the figure. The bar remains in contact with the conductor but is pulled down by gravity. The bar has a mass m = 4.6 grams , a length l = 21 cm , and a resistance R = 0.0018 ? . The U-shaped conductor has a resistance much smaller than this.
The entire circuit is placed in a uniform horizontal magnetic field B= 0.064 T , and the bar allowed to fall. Find the resulting terminal speed of the bar (neglecting air resistance).
Explanation / Answer
mass of the bar m=4.6g = 4.6*10^-3 kg
length of the bar l=21cm =0.21m
Resistance R=0.0018 ohms= 1.8*10^-3 ohms
mangetic field B=0.064 T
let speed is v
use,
current i=emf/R
i=l*v*B/R
now,
magntic force = weight
i*l*B=m*g
(l*v*B)*l*B/R = m*g
((l*B)^2*v)/R = m*g
(0.21*0.064)^2*v/(1.8*10^-3) = (4.6*10^-3*9.8)
===> v=0.45 m/sec
terminal speed v=0.45 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.