A single conservative force acts on a 4.70-kg particle within a system due to it
ID: 1344175 • Letter: A
Question
A single conservative force acts on a 4.70-kg particle within a system due to its interaction with the rest of the system. The equation
Fx = 2x + 4
describes the force, where Fx is in newtons and x is in meters. As the particle moves along the x axis from x = 1.06 m to x = 5.20 m, calculate the following.
(a) the work done by this force on the particle
J
(b) the change in the potential energy of the system
J
(c) the kinetic energy the particle has at x = 5.20 m if its speed is 3.00 m/s at x = 1.06 m
J
Explanation / Answer
a) x = 1.06 to x =5.2 m
Workdone, W = integral F*dx
= integral (2x + 4)*dx
= (x^2 + 4*x) (x = 1.06 to x =5.2 m)
= (5.2^2 + 4*5.2 - 1.06^2 - 4*1.06)
= 42.48 J
b) here total energy is conserved, because the work is done bu a conservative force.
kinetic energy increased.so, potentail energy is decreased.
change in the potential energy of the system = -42.48 J
c) Use, Work-energy theorem
Workdone = change in kinetic energy
W = 0.5*m*v2^2 - 0.5*m*v1^2
==> 0.5*m*v1^2 = 0.5*m*v2^2 - W
= 0.5*4.7*5.2^2 - 42.48
= 21.06 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.