The Poynting vector for an electromagnetic wave is given by (500 W/m^2)sin^2[(10
ID: 1343962 • Letter: T
Question
The Poynting vector for an electromagnetic wave is given by (500 W/m^2)sin^2[(1000 m^1)z(5.0×10^11 s^1)t]k^.
Part B
What is the time-averaged energy per unit time radiated through a 1.0 m^2 surface aligned with its normal parallel to the direction of propagation?
Part D
What is the wavelength of this electromagnetic wave?
Part E
What is the frequency of this electromagnetic wave?
Part F
What is the magnitude Emax of the electric field vector?
Part G
What is the magnitude Bmax of the magnetic field vector?
Explanation / Answer
Poynting vector = e0 c E^2 sin^2( kx - wt)
time -averaged energy per unit time per unit area = c e0 E^2 A / 2
and E^2 / u0 c = e0 c E^2 = 500 W /m^2
so, time -averaged energy per unit time per unit area = 500A/2 = 250A
through 1 m^2 = 250 W
D) k = 2pi / lambda
lambda = 2pi / ( 1000) = 6.283 x 10^-3 m
E) w = 5 x 10^11
2pif = w = 5 x 10^11
f = 7.96 x 10^10 Hz
F) e0 c E^2 = 500
E^2 = 500 / (8.854 x 10^-12 x 3 x 10^8)
E = 433.786 N/C
G) E = c B
B = (433.786 ) / (3 x 10^8) = 1.45 x 10^-6 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.