The Polishing Department of Major Company has the following production and manuf
ID: 2530568 • Letter: T
Question
The Polishing Department of Major Company has the following production and manufacturing cost data for September. Materials are entered at the beginning of the process.
Production: Beginning inventory 1,600 units that are 100% complete as to materials and 30% complete as to conversion costs; units started during the period are 42,900; ending inventory of 5,000 units 10% complete as to conversion costs.
Manufacturing costs: Beginning inventory costs, comprised of $20,000 of materials and $43,180 of conversion costs; materials costs added in Polishing during the month, $175,800; labor and overhead applied in Polishing during the month, $125,680 and $257,140, respectively.
Instructions
(a)
Compute the equivalent units of production for materials and conversion costs for the month of September.
(b)
Compute the unit costs for materials and conversion costs for the month.
(c)
Determine the costs to be assigned to the units transferred out and in process.
Explanation / Answer
a) Unit transferred out = 1600+42900-5000 = 39500 units
Equivalent unit of material = 39500+(5000*100%) = 44500 units
Equivalent unit of conversion = 39500+(5000*10%) = 40000 units
b) Cost per equivalent unit of material = (20000+175800)/44500 = 4.4 per equivalent unit
Cost per equivalent unit fo conversion = (43180+125680+257140)/40000 = 10.65 per equivalent unit
c) Cost of units transferred out = (10.65+4.4)*39500 = 594475
Cost of ending work in process = (5000*4.4+500*10.65) = 27325
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.