Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A person with mass m 1 = 68 kg stands at the left end of a uniform beam with mas

ID: 1343923 • Letter: A

Question

A person with mass m1 = 68 kg stands at the left end of a uniform beam with mass m2 = 109 kg and a length L = 2.5 m. Another person with mass m3 = 50 kg stands on the far right end of the beam and holds a medicine ball with mass m4 = 8 kg (assume that the medicine ball is at the far right end of the beam as well). Let the origin of our coordinate system be the left end of the original position of the beam as shown in the drawing. Assume there is no friction between the beam and floor.

1) What is the location of the center of mass of the system?

2) The medicine ball is throw to the left end of the beam (and caught). What is the location of the center of mass now?

3) What is the new x-position of the person at the left end of the beam? (How far did the beam move when the ball was throw from person to person?)

4) To return the medicine ball to the other person, both people walk to the center of the beam. At what x-position do they end up?

Explanation / Answer

A person with mass m1 = 68 kg

uniform beam with mass m2 = 109 kg

length of beam L = 2.5 m

Another person with mass m3 = 50 kg

medicine ball with mass m4 = 8 kg

1.)  location of the center of mass of the system will be

[(50+8) *2.5 + (109*1.25)] / ( 68 + 50 + 109 + 8 ) = 1.197 m towards right from left end

2.) [(50) *2.5 + (109*1.25)] / ( 68 + 50 + 109 + 8 ) = 1.11 m from left end of the beam

3.) New X position of left end person is 1.197 - 1.11= 0 .085 m i.e 0 .085 from origin.

4.) They will end up at original center of mass since no external force is present

Hence X - position will be 1.197 m from origin. (in right direction )

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote