A mass starts at the top of a quarter circular ramp with some radius at a speed
ID: 1343778 • Letter: A
Question
A mass starts at the top of a quarter circular ramp with some radius at a speed of 11 m/s. It then travels on a horizontal surface without friction, around a circular loop without falling off, on another horizontal surface without friction, up a ramp with a length of 28 meters, with a coefficient of kinetic friction of 0.77 which is inclined at 37 degrees. It then ends up on a horizontal frictionless surface moving at a speed of 24 m/s. What is the radius of the quarter circular ramp, in meters, the mass started?
Explanation / Answer
energy of mass = 0.5*m*121 + m*g*R
work done by friction = 0.77* mgcos(37) *28
gravity = mgsin(37)*28
so equation wor done by all forces =Change in KE
0.5*m*121 + m*g*R - 0.77* mgcos(37) *28 - mgsin(37)*28 = 0.5* m * 576
R = 57.2836879592 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.