A ball with a mass of 1.9 kg is dropped from rest and it falls down with a parac
ID: 1343625 • Letter: A
Question
A ball with a mass of 1.9 kg is dropped from rest and it falls down with a parachute strapped to it. If air resistance is included, the parachute will slow down the ball and the ball will land at a lesser than speed than without air resistance. If the ball is dropped from a height of 61.7 meters above the ground and hits the ground with a speed of 21.2 m/s, how much work is done by non-conservative forces (air resistance) as the ball falls to the ground? Answer in Joules.
A ball with a mass of 1.9 kg is dropped from rest and it falls down with a parachute strapped to it. If air resistance is included, the parachute will slow down the ball and the ball will land at a lesser than speed than without air resistance. If the ball is dropped from a height of 61.7 meters above the ground and hits the ground with a speed of 21.2 m/s, how much work is done by non-conservative forces (air resistance) as the ball falls to the ground? Answer in Joules.
Selected Answer:5,338.59
Correct Answer:-723.06 ± 10%
Explanation / Answer
KE = 1.9*1/2*21.2^2 =426.968
PE change =1.9*9.8*61.7 = 1148.854
lost energy =work done by non conservative force = 1148.854 -426.968 => 721.886 J
take -ve sign since negative work is done
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.