A mass starts at the top of a quarter circular ramp with some radius at a speed
ID: 1343474 • Letter: A
Question
A mass starts at the top of a quarter circular ramp with some radius at a speed of 14 m/s. It then travels on a horizontal surface without friction, around a circular loop without falling off, 011 another horizontal surface without friction, up a ramp with a length of 24 meters, with a coefficient of kinetic friction of 0.61 which is inclined at 48 degrees. It then ends up 011 a horizontal frictionless surface moving at a speed of 20 m/s. What is the radius of the quarter circular ramp, in meters, the mass started?Explanation / Answer
Apply law of conservation of energy
m*g*R1 + 0.5*m*vi^2 = 0.5*m*5*R2*g = [m*g*sin(theta)+ mu_k*m*g*cos(48)]*l = 0.5*m*vf^2
m cancels
9.81*R1 + 0.5*14^2 = 0.5*20*20
R1 = 10.4 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.