21. A typical thermometer uses a thin, cylindrical, glass tube with a large sphe
ID: 1343071 • Letter: 2
Question
21. A typical thermometer uses a thin, cylindrical, glass tube with a large spherical bulb at the bottom to hold mercury. Then, as the temperature rises, the mercury expands and is forced to rise up the cylindrical tube. Given the initial volume of mercury is approximately the volume of the spherical bulb (1cm3) and the cross sectional area of the tube is 3x10-4 cm2, how far will the mercury rise for a 5°C increase in temperature. The average coefficient of volume expansion for mercury is 1.8x10-4/°C and you can ignore the expansion of the glass.
Explanation / Answer
inital volume = 1 cm 3
increase in volume = 1.8x10-4/°C * 5 = 9x10-4 cm3
now this extra volume will will go into the tube.
the cross sectional area = 3x10-4 cm2
let the height be h
so volume in tube = A *h = 9x10-4 cm3
=> 3x10-4 * h = 9x10-4
=> h = 3 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.