A discus thrower begins a throwing motion by spinning at an angular velocity of
ID: 1342942 • Letter: A
Question
A discus thrower begins a throwing motion by spinning at an angular velocity of 3.5rad/s. The discus thrower's angular velocity is 27.5 rad/s at the point of release. The time from the beginning of the throw to the point of release is 0.85 sec, and the length from center of body and hand (i.e. radius of rotation) is 0.75 m. What is the average angular acceleration? Express you answer in degrees and radians. What is the linear tangential velocity at the point of release? What is the radial acceleration at the instant prior to the point of release?Explanation / Answer
a) using wf = wi + alpha*t
27.5 =3.5 + alpha*0.85
alpha = 28.23 rad/s^2
b) v = w r
r = 0.75m
angular veocity at time of release w = 27.5 rad/s
v = 27.5 x 0.75 = 20.625 m/s
c) Radial acc. = w^2 r = 27.5^2 * 0.75 =567.19 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.