A diver of mass m drops from a board 8.00m above the water\'s surface, as shown
ID: 1342544 • Letter: A
Question
A diver of mass m drops from a board 8.00m above the water's surface, as shown in the figure. Neglect air resistance.
(a) Use conservation of mechanical energy to find his speed 4.00 m above the water's surface.
8.85
(b) Find his speed as he hits the water.
12.5
(C)Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise. Suppose the diver vaults off the springboard, leaving it with an initial speed of 3.16 m/s upward. Use energy conservation to find his speed when he strikes the water.
I need help in part c
Explanation / Answer
Part C:
You need to use conservation of energy
Initial total energy = final total energy
initial K.E + initial P.E = final K.E
0.5*m*(3.16)^2 + m*g*8 = 0.5*m*vf^2
0.5*(3.16)^2 + g*8 = 0.5*vf^2
0.5*(3.16)^2 + 9.8*8 = 0.5*vf^2
Vf = 12.9 m/s
Answer: 12.9 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.