Figure 12-11 shows a thin, uniform rod of length 0.600 m and mass M that is rota
ID: 1342420 • Letter: F
Question
Figure 12-11 shows a thin, uniform rod of length 0.600 m and mass M that is rotating horizontally counterclockwise about an axis through its center, at an angular velocity of 76.0 rad/s. A particle of mass M/3.00 and speed 41.0 m/s hits and then sticks to the rod. The particle's path is perpendicular to the rod at the instant of the hit, at a distance d from the rod's center.
(a) At what value of d are the rod and particle stationary after the hit?
m(b) In which direction do the rod and particle rotate if d has a lesser value?
counterclockwiseclockwise
Explanation / Answer
a)
Let, M is the mass of rod.
masss of particle, m = M/3
length of the rod, L = 0.6 m
Apply conservation of anglau momentum
Initial angular momentum = final agnular momenum
I*w - m*v*d = 0
d = I*w/(m*v)
= (M*L^2/12)*w/(M*v/3)
= 3*L^2*w/(12*v)
= 3*0.6^2*76/(12*41)
= 0.167 m <<<<<-------Answer
b) counterclockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.