PLEASE SHOW YOUR WORK. THANK YOU. The picture above shows a horizontal 3.5 m lon
ID: 1341807 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW YOUR WORK. THANK YOU.
The picture above shows a horizontal 3.5 m long, 40 kg beam of uniform density. The red X indicates where it is attached to the building by a hinge. The person on the beam has a mass of 70 kg, and is located0.91 m from the left edge. The right edge of the beam is attached by a cable to the building, making a 55-degree angle with the beam.
a) Determine the torque the beam exerts about the hinge.
(Watch the sign!... we call clockwise negative and counterclockwise positive.)
______ Newton-meters
(b) Determine the torque the person exerts about the hinge.
(Watch the sign!)
_____Newton-meters
(c) Determine the torque the cable exerts about the hinge.
_____Newton-meters
(d) Determine the magnitude of the force the cable exerts on the beam.
_____Newtons
(e) What is the X component of the force the hinge exerts on the beam?
____Newtons
(f) What is the Y component of the force the hinge exerts on the beam?
Newtons
Explanation / Answer
Let
m = 40 kg
M = 70 kg
L = 3.5 m
a) the torque the beam exerts about the hinge = -m*g*(L/2)*sin(90)
= -40*9.8*(3.5/2)*1
= -686 N.m
b) the torque the person exerts about the hinge = -M*g*d*sin(90)
= -70*9.8*0.91*1
= -624.26 N.m
c) the torque the cable exerts about the hinge. = 686 + 624.26
= + 1310.26 N.m
d) T*L*sin(55) = 1310.26
T = 1310.26/(L*sin(55))
= 1310.26/(3.5*sin(55))
= 457 N
e) Fx = Tx
= 457*cos(55)
= 262.1 N
f) Fnety = 0
Ty - Fy - m*g - M*g = 0
Fy = g*(m+M) - Ty
= 9.8*(40+70) - 457*sin(55)
= 703.6 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.