Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The brochure advertising a sports car states that the car can be moving at 100.0

ID: 1341690 • Letter: T

Question

The brochure advertising a sports car states that the car can be moving at 100.0 km/h, and stop in 37.19 meters. What is its average acceleration during a stop from that velocity? Express your answer in m/s2. Consider the car's initial velocity to be a positive quantity The brochure advertising a sports car states that the car can be moving at 100.0 km/h, and stop in 37.19 meters. What is its average acceleration during a stop from that velocity? Express your answer in m/s2. Consider the car's initial velocity to be a positive quantity

Explanation / Answer

given,

speed = 100 km/h or 27.7778 m/s

distance = 37.19 m

v^2 = u^2 + 2as

0 = 27.7778^2 + 2 * a * 37.19

a = 10.374 m/s^2

average acceleration = 10.374 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote