A 150-g baseball is dropped from a tree 12.0 mabove the ground. Part A With what
ID: 1340002 • Letter: A
Question
A 150-g baseball is dropped from a tree 12.0 mabove the ground.
Part A
With what speed would it hit the ground if air resistance could be ignored?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
1.12N
SubmitMy AnswersGive Up
Incorrect; Try Again; 5 attempts remaining
Part B
If it actually hits the ground with a speed of 9.00 m/s , what is the magnitude of the average force of air resistance exerted on it?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
SubmitMy AnswersGive Up
v =1.12N
Explanation / Answer
part A) The velocity V under constant acceleration is V=gt
The height h is given in terms of time of free fall t as
height of the tree = h=0.5gt^2
solving we get,
since t=sqrt(2h/g)
then finally
V = g x sqrt(2h/g)
V = sqrt(2gh)
V = sqrt(2 x 12 x 9.81) = 15.344 m/s
part B)
F(total) = F(gravity) - F(air resistance)
F(gravity)=mg and then
F(air resistance)= F(gravity) - F(total)
Using the total acceleration a then
F(total) = ma
F(air resistance)=mg - ma=m(g-a)
Lets find a
still however using our acceleration a
V=sqrt(2ha) then a is
a= 0.5 V^2 / h finally
F(air resistance)=m( g - 0.5 V^2 / h )
F(air resistance)= 0.150x ( 9.81 - 0.5x(9)^2/12 )
solving we get,
F(air resistance)= 0.965 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.