A typical cell has a membrane potential of -70 mV, meaning that the potential in
ID: 1335480 • Letter: A
Question
A typical cell has a membrane potential of -70 mV, meaning that the potential inside the cell is 70 mVless than the potential outside due to a layer of negative charge on the inner surface of the cell wall and a layer of positive charge on the outer surface. This effectively makes the cell wall a charged capacitor. Because a cell's diameter is much larger than the wall thickness, it is reasonable to ignore the curvature of the cell and think of it as a parallel-plate capacitor.
Question: How much energy is stored in the electric field of a 50-m-diameter cell with a 7.0-nm-thick cell wall whose dielectric constant is 9.0?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Energy Stored = 0.5 *C*V^2
where ,
C is the capacitance of Capacitor
V is the potential difference = 70 mV
C = k*A*eo/d
where,
k = 9.0
A = 3.14*((50/2) * 10^-6)^2 m^2
d = 7 * 10^-9 m
C = 9.0 * (3.14*((50/2) * 10^-6)^2 * 8.85*10^-12)/(7 * 10^-9)
C = 2.23 * 10^-11 F
Energy Stored = 0.5 *C*V^2
Energy Stored = 0.5 *2.23 * 10^-11*(70*10^-3)^2
Energy Stored = 5.5 * 10^-14 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.