A typical cell has a membrane potential of -70 mV, meaning that the potential in
ID: 1334179 • Letter: A
Question
A typical cell has a membrane potential of -70 mV, meaning that the potential inside the cell is 70 mV less than the potential outside due to a layer of negative charge on the inner surface of the cell wall and a layer of positive charge on the outer surface. This effectively makes the cell wall a charged capacitor. Because a cell's diameter is much larger than the wall thickness, it is reasonable to ignore the curvature of the cell and think of it as a parallel-plate capacitor.
How much energy is stored in the electric field of a 50-m-diameter cell with a 7.0-nm-thick cell wall whose dielectric constant is 9.0?
Explanation / Answer
here,
diameter of cell , d = 50 um
radius , r = 50 * 10^-6 m
distance between the plates , d = 7 nm
d = 7 * 10^-9 m
k = 9
capacitance , C = area *epsilon0*k/d
C = pi*(50*10^-6)^2 *8.85*10^-12*9 /(7 * 10^-9)
C = 1.79*10^-6 F
V = 70 mV
V = 0.07 V
energy stored , E = 0.5 * C*V^2
E = 0.5 * 1.79*10^-6* 0.07^2
E = 4.39*10^-9 J
the energy stored in the capacitor is 4.39*10^-9 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.