Two lasers are shining on a double slit, with slit separation d. Laser 1 has a w
ID: 1334996 • Letter: T
Question
Two lasers are shining on a double slit, with slit separation d. Laser 1 has a wavelength of d/20, whereas laser 2 has a wavelength of d/15. The lasers produce separate interference patterns on a screen a distance 4.10 m away from the slits.
Part B
What is the distance ymaxmax between the first maxima (on the same side of the central maximum) of the two patterns?
ANSWER = .068m
Part C
What is the distance ymaxmin between the second maximum of laser 1 and the third minimum of laser 2, on the same side of the central maximum?
***** -.273 m for Part C is WRONG :(
Explanation / Answer
a). x(1) = n*lambda*L/d = 1*(d/ 20)*4.1/d = 0.205 m
x(2) = 4.1/15 = 0.273 m
So distance between them is 0.068 m
b)
x(1) = 4.1/10 = 0.41 ( for the 2nd max )
x(2) = 4.1/(15/2.5) = 0.68 m ( for the 3rd ,ini,um (m = 2.5) )
Separation = 0.27 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.