Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1333659 • Letter: O
Question
Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo, New York; there is negligible friction between his feet and the ice. A friend throws Olaf a ball of mass 0.400 kg that is traveling horizontally at 12.0 m/s . Olaf's mass is 67.9 kg .(Figure 1) If Olaf catches the ball, with what speed vf do Olaf and the ball move afterward? If the ball hits Olaf and bounces off his chest horizontally at 8.20 m/s in the opposite direction, what is his speed vf after the collision?
Explanation / Answer
according to law of conservatoin of linear momentum
m1 u1 + m1u2 = m1 v1 + m1 v2
m1 = 0.400 kg
u1 = 12.0 m / s
m2 = 67.9 kg
u2 = 0
(0.4) (12) = (0.4 + 67.9) v
Olaf and the ball move afterward with a speed
v = (0.4) (12) / (0.4 + 67.9)
= ........... m / s
in the second case
(0.4) (12) = - (0.4) (8.20) + vf
speed vf after the collision will be
vf = ........ m / s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.