PLEASE SHOW ALL WORK! AND STEPS CLEAR !! NO SHORtTCUTS !!! 2. a car is 200 m fro
ID: 1332315 • Letter: P
Question
PLEASE SHOW ALL WORK! AND STEPS CLEAR !! NO SHORtTCUTS !!!
2. a car is 200 m from a astop sign and traveling toward the sign at 40 m/s. at this time, the driver suddenly realizes that she must stop the car. if it takes 0.200 secs for the driver to apply the brakes, what must be the magnitude of the constant acceleration of the car after the brakes are applied so that the car will come to rest at the stop sign?
3. A ball is projected upward at time t = 0.0 s, from a point on a roof 40 m above the ground. The ball rises, then falls and strikes the ground. The initial velocity of the ball is 62.7 m/s. Consider all quantities as positive in the upward direction. The velocity of the ball when it is 73 m above the ground is closest to:
4. what is the magnitude of vector d?
5. What is the direction of vector d?
6. A hockey puck slides off the edge of a table with an initial velocity of 21.9 m/s and experiences no air resistance. The height of the tabletop above the ground is 2.00 m. What is the angle below the horizontal of the velocity of the puck just before it hits the ground?
Let A = 4i – 3), B =-2i +44, and D = A - B. D = 6i – 7 D = -64 – 50 D = 4i + 5 D = 6i + 71Explanation / Answer
Here ,
A = 4 i - 3 j
B = -2 i + 4 j
D = A - B
D = (4 i - 3 j ) - (-2 i + 4 j )
D = 6 i - 7 j
hence , the vector D is 6 i - 7 j
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.