A 2nF parallel-plate capacitor with mica (kappa = 5) in between the plates is ch
ID: 1331865 • Letter: A
Question
A 2nF parallel-plate capacitor with mica (kappa = 5) in between the plates is charged to a potential difference of 100 V and the disconnected from the source. How much work is required to pull mica out? After mica has been pulled out, Find C, deltaV, and, Q. Find change in potential energy of the capacitor - with and without mica. Explain the change in energy. Suppose the capacitor is kept connected to the power supply while is removed from between the plates. Answer (b) and (c) for this scenario.Explanation / Answer
a) C with mica = 2 nF
Q = CV = 2*100 = 200 nC
kappa of mica = 5
V = 100 V
energy with mica = Q2/2C = 2002 / 2*2 = 10000 nJ
C without mica = C with mica / kappa = 2/5nF = 0.4 nF
energy without mica = Q2/2C = 2002 / 2*0.4= 50000 nJ
So work to pull out mica = 50000-10000 = 40000 nJ
b) C without mica = C with mica / kappa = 2/5nF = 0.4 nF
Q does not change = CV = 2*100 = 200nC
Potential difference delta V = Q/C = 200/0.4 = 500 V
c)
energy with mica = Q2/2C = 2002 / 2*2 = 10000 nJ
energy without mica = Q2/2C = 2002 / 2*0.4= 50000 nJ
The change in energy is because the incuded dipole moment is removed when the mica is taken out.
d) If the capacitor remain connected to supply then voltage will remain constant instead of charge.
C without mica = C with mica / kappa = 2/5nF = 0.4 nF
Potential difference remains same, delta V = Q/C = 100 V
Q = CV = 0.4*100 = 40nC
energy with mica = Q2/2C = 2002 / 2*2 = 10000 nJ
energy without mica = Q2/2C = 402 / 2*0.4= 2000 nJ
Change in energy = 2000-10000 = -8000 J (so energy is released on removing mica as opposed to energy required to remove mica in the other case)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.