Two 4.0 cm × 4.0 cm square aluminum electrodes, spaced 0.60 mm apart are connect
ID: 1331054 • Letter: T
Question
Two 4.0 cm × 4.0 cm square aluminum electrodes, spaced 0.60 mm apart are connected to a 400 V battery.
Part A Two 4.0 cm x 4.0 cm square aluminum electrodes, spaced 0.60 mm apart are connected to a 400 V battery What is the capacitance? Express your answer using two significant figures. Submit My Answers Give Up Incorrect Iry Again, 2 attempts remaining Part B What is the charge on the positive electrode? Express your answer using two significant figures Submit My Answers Give Up Incorrect Iry Again, 4 attempts remainingExplanation / Answer
given are
area =4cm*4cm
=0.04*0.04m^2
=0.0016m^2
d=0.6mm=0.6*10^-3m
V=400V
C=eoA/d
8.85 . 10^–12*0.0016/0.6*10^-3
=0.0236*10^-9
C=23.6pf
b)Q=CV
=23.6*10^-12*400
=9440*10^-12
=9.45*10^-9C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.