A thin circular sheet of glass of diameter 6 meters is rubbed with a cloth on on
ID: 1330335 • Letter: A
Question
A thin circular sheet of glass of diameter 6 meters is rubbed with a cloth on one surface, and becomes charged uniformly. A chloride ion (a chlorine atom which has gained one extra electron) passes near the glass sheet. When the chloride ion is near the center of the sheet, at a location 0.5 mm from the sheet, it experiences an electric force of 7e-15 N, toward the glass sheet. In this problem, use the value 0 = 8.85e-12 C2/(N·m2)
It will be useful to you to draw a diagram on paper, showing field vectors, force vectors, and charges, before answering the following questions about this situation.
(c) How much charge is on the surface of the glass disk? _______C
Explanation / Answer
Here ,
let the charge is q
radius , R = 6/2
R = 3 m
a) for x = 0.5 mm
electric field , E = 2k * q/(R^2) * (1 - x/sqrt(x^2 + R^2))
Now, for the force on the chloride ion
e = 1.602 *10^-19 C
F = e * E
7*10^-15 = 2 *9*10^9 * 1.602 *10^-19 * q/(3^2) * (1 - 0.0005/sqrt(0.0005^2 + 3^2))
sovling for q
q = 21.85 *10^-6 c
q = 21.85 uC
the charge on the disk is 21.85 uC
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.