A 10 kg box slides down a long, frictionless incline of angle 30°. It starts fro
ID: 1330192 • Letter: A
Question
A 10 kg box slides down a long, frictionless incline of angle 30°. It starts from rest at time t = 0 at the top of the incline at a height of 24 m above ground.
(a) What is the original potential energy of the box relative to the ground?
J
(b) From Newton's laws, find the distance the box travels in 1 s and its speed at t = 1 s.
m
m/s
(c) Find the potential energy and the kinetic energy of the box at t = 1 s.
J (kinetic energy)
J (potential energy)
(d) Find the kinetic energy and the speed of the box just as it reaches the bottom of the incline.
J
m/s
Explanation / Answer
part a )
Ui = mgh
Ui = 10*9.8*24 = 2352 J
part b )
a = gsin30
x = 1/2*a*t^2
x = 1/2 * gsin30 * 1
x = 1/2 * 9.8 * .5 * 1
x = 2.45 m
speed = at
gsin30 = 4.9 m/s
part c )
K = 1/2 * m*v^2
K = 1/2 * 10 * (4.9)^2
K = 120.05 J
U = Ui-K
U = 2352 - 120.05 = 2231.95 J
part d )
at bottom potential energy will totally convert into kinetic energy
K = 2352 J
speed = sqrt(2K/m)
v = 21.69 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.