A 1.95-kg wooden block rests on a table over a large hole as in the figure below
ID: 1375135 • Letter: A
Question
A 1.95-kg wooden block rests on a table over a large hole as in the figure below. A 4.50-g bullet with an initial velocity vi is fired upward into the bottom of the block and remains in the block after the collision. The block and bullet rise to a maximum height of18.0 cm.
Calculate the initial velocity of the bullet from the information provided. (Let up be the positive direction.)
A 1.95-kg wooden block rests on a table over a large hole as in the figure below. A 4.50-g bullet with an initial velocity vi is fired upward into the bottom of the block and remains in the block after the collision. The block and bullet rise to a maximum height of18.0 cm. Calculate the initial velocity of the bullet from the information provided. (Let up be the positive direction.)Explanation / Answer
m = 4.5 g = 0.0045 kg
M = 1.95 kg
h = 18 cm = 0.18 m
initial momentum of the bullet before collision, pi = m*vi
After collision, the momentum of the bullet and block, Pf = (m+M)*v
where, v= initial speed of the (bullet+block)combination just after collision
By, conservation of momentum,
pi = pf
So, m*vi = (m+M)*v
So, v = m*vi/(m+M)
Now, for the combination to rise a height h = 0.18m,
The initial Kinetic energy of the combination must be converted to gravitational Potential energy at height h
So, 0.5*(m+M)*v^2 = (m+M)*g*h
So, v = sqrt(2gh)
So, m*(vi)/(m+M) = sqrt(2gh)
So, vi = ((m+M)/m)*sqrt(2gh)
So, vi = ((0.0045+1.95)/0.0045)*sqrt(2*9.8*0.18)
= 815.8 m/s <------------answer
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.